WYDANIE ONLINE

Od kwietnia będą obowiązywać dwa warianty JPK_VAT: JPK_V7M – dla podatników rozliczających się w VAT miesięcznie oraz JPK_V7K – dla podatników rozliczających się w podatku od towarów i usług kwartalnie. Dowiedz się więcej o nowym JPK_VAT.

czytaj więcej »

Planowane są zmiany zasad uwierzytelniania przy korzystaniu z Portalu Podatkowego, których celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa przekazywanych za jego pośrednictwem danych podatkowych oraz ich ochrona przed nieuprawnionym dostępem.

czytaj więcej »

Nie wszystkie elektroniczne zeznania podatkowe, które powinny być udostępniane przez Ministerstwo Finansów od 15 lutego 2020 r. są już gotowe. Na PIT-36 i PIT-36L trzeba jeszcze poczekać.

czytaj więcej »

W każdej prawie działalności auto to niezbędne narzędzie pracy, a wydatki z nim związane stanowią zazwyczaj koszt uzyskania przychodów. Trzeba jednak pamiętać, że przy samochodach osobowych takie rozliczenie wymaga prowadzenia stosownej ewidencji przebiegu pojazdu, która różni się w zależności od tego, czy dotyczy auta firmy, czy auta pracownika. Ewidencja jest też niezbędna do celów odliczenia VAT. Jak ją prowadzić, by uniknąć nieprawidłowości, podpowiadamy poniżej.

czytaj więcej »

Reklamacja nie równa się zwrotowi towaru. Zwrot jest możliwy jedynie za zgodą sprzedawcy. Natomiast reklamacja to uprawnienie konsumenta, którego żaden sprzedawca wyłączyć nie może. O ile reklamacja to uprawnienie każdego konsumenta, o tyle zwrot towaru takim powszechnym uprawnieniem już nie jest.

czytaj więcej »

Transakcje wewnątrzwspólnotowe muszą być ujmowane w księgach rachunkowych zgodnie z ich treścią ekonomiczną na konta pozwalające na ustalenie przychodów w przypadku WDT i kosztów nabytych towarów w przypadku WNT.

czytaj więcej »

Według art. 44 ustawy o rachunkowości wyróżnia się dwie metody rozliczania łączenia się spółek w księgach rachunkowych: nabycia i łączenia udziałów. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

Dokonanie „pozytywnego sprawdzenia” na tzw. białej liście rachunku bankowego kontrahenta

czytaj więcej »

Spółka dokonuje sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Na żądanie nabywców umieszcza na paragonach ich NIP. Część nabywców, nawet w przypadku paragonów do kwoty 450 zł, żąda jednak wystawienia faktury. Czy spółka może wystawić w tej sytuacji zwykłą fakturę?

czytaj więcej »

wiper-pixel