Czy pracownik może wypowiedzieć umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej?

Iwona Kusio-Szalak
Iwona Kusio-Szalak
01.12.2022AKTUALNE

Czy pracownik może wypowiedzieć umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej?

Pytanie: Spółdzielnia prowadzi działalność handlową w sklepach spożywczych. Osoba zatrudniona podczas przeprowadzania spisu z natury (inwentaryzacji) podpisuje umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej. Jeżeli podczas spisu z natury wyniknie niedobór, pracownicy procentowo pokrywają kwotę niedoboru. Pracownica dostarczyła wypowiedzenie umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej zgodnie z jednym z paragrafów tej umowy (pracownica jest w okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia, przebywa na dłuższym zwolnieniu lekarskim, w związku z czym i tak po 35 dniach byłaby przeprowadzona inwentaryzacja). Co w sytuacji, jeśli w ślad za nią pójdą inni pracownicy? W spółdzielni obowiązuje odpowiedzialność materialna. Co, jeśli takie wypowiedzenie złoży osoba będąca w okresie chronionym? Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na rozwiązanie tej umowy o wspólnej odpowiedzialności? Jakie pracodawca ma wyjścia w tej sytuacji?

Autor:

Iwona Kusio-Szalak

specjalista ds. rozliczeń

Pozostało jeszcze 78% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Masz dostęp do portalu?

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem portalu?


Zamów pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • Codziennej dawki informacji o zmianach w przepisach
  • Co tygodniowych szkoleń online
  • Bazy porad eksperckich
  • Cyklicznych czatów z ekspertem
  • Nielimitowanych, indywidualnych porad ekspertów
  • Materiałów "na życzenie"
  • Kalkulatorów i innych narzędzi

Autor
Iwona Kusio-Szalak
Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.

Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

+30

Katarzyna Brzozowska

Prawnik, redaktor publikacji z zakresu prawa podatkowego, rachunkowości oraz analizy finansowej. Posiada 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu publikacji i portali, których celem jest dostarczanie bieżących informacji o zmianach w prawie oraz interpretacja zawiłych przepisów z zakresu rachunkowości i podatków.

dr Katarzyna Trzpioła

Doktor Nauk Ekonomicznych w zakresie Nauk o Zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej.

Barbara Dąbrowska

Absolwentka studiów MBA, Dyrektor ds. Finansów i Compliance w firmie consultingowej, Manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.