Biblioteka

Książki w formacie PDF, plakaty, e-booki czy zestawienia tabelaryczne – wszystko znajdziesz w bibliotece księgowego. Materiały możesz pobrać na swoje urządzenie i zapoznać się w wolniejszej chwili lub sięgnąć po nie w razie potrzeby.
2BY0143

KSR 14. Kontynuacja działalności oraz rachunkowość jednostek przy braku kontynuowania działalności. Praktyczne wskazówki

KSR 14 został poświęcony sporządzaniu sprawozdań finansowych jednostek, które działają w warunkach zagrożenia. Najnowszy KSR ma za zadanie wyjaśniać zagadnienia związane z oceną zasadności założenia kontynuacji działalności, w tym z zasadami rachunkowości stosowanymi w sytuacji braku kontynuowania działalności.

Uzyskaj dostęp

2ebook

Amortyzacja w firmie 2024

Rzeczowe aktywa trwałe zużywają się, służąc działalności operacyjnej. Ekonomicznym odzwierciedleniem utraty wartości poprzez przynoszenie korzyści ekonomicznych jest amortyzacja. Sprawdź, jak jej dokonać.

Uzyskaj dostęp

2BY0182

Auto w firmie

Transakcje kupna oraz sprzedaży aut, jak również wydatki na ich eksploatację często sprawiają problemy w zakresie ewidencji w księgach rachunkowych. Sprawdź przykłady rozliczeń, które mogą pomóc przy tych czynnościach.

Uzyskaj dostęp

2BY0165okładka

Sprawozdanie finansowe za rok 2023

Roczne sprawozdanie finansowe jednostek zgodnie z najważniejszą zasadą rachunkowości zapisaną w art. 4 ust. 1 uor powinno rzetelnie i jasno przedstawiać sytuację majątkową, finansową i wynik finansowy. Wszystkie inne zasady, przepisy oraz stosowane metody powinny być podporządkowane tej zasadzie. Za wiernie i rzetelnie odzwierciedlające obraz jednos...

Uzyskaj dostęp

2 BY 0160 -1

Zagrożenie płynności finansowej. Warto sprawdzić wypłacalność firmy

W trudnej sytuacji spowodowanej kryzysem gospodarczym wielu firmom zagraża utrata płynności finansowej. Wiele jednostek ma bowiem problem z zapłatą zobowiązań, warto więc systematycznie sprawdzać, czy brak płynności nie grozi firmie i informować zarząd o ewentualnych zagrożeniach.

Uzyskaj dostęp

2BY0144

KSR 15. Przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych półproduktów, towarów i materiałów

Najnowszy KSR obowiązuje od 2023 i objaśnia zasady ujmowania i wyceny przychodów ze sprzedaży dóbr wynikające z ustawy o rachunkowości. Regulacje ustawy są w tym zakresie dość lakoniczne, ograniczają się przede wszystkim do wskazania ogólnych reguł, zatem Komitet Standardów Rachunkowości podjął się opracowania regulacji, które będą zawierały wskazów...

Uzyskaj dostęp

2BY0154_RP

Inwentaryzacja metodą porównania zapisów w księgach z dokumentacją

Inwentaryzacja metodą porównania zapisów w księgach z dokumentacją polega na porównaniu danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji wartości tych składników. Chodzi tu przede wszystkim o urealnienie sald wykazywanych w księgach rachunkowych oraz wyeliminowanie sald nieistniejących w praktyce.

Uzyskaj dostęp

2BY0153_RP

Inwentaryzacja metodą potwierdzenia sald

Aktywa niemające postaci materialnej lub powierzone innym jednostkom należy zinwentaryzować drogą potwierdzenia sald. Dzięki tej metodzie można wykryć nieprawidłowości i nadużycia w gospodarce finansowej.

Uzyskaj dostęp

2BY0152_RP

Inwentaryzacja. Metoda spisu z natury

Prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja to podstawa do sporządzenia rzetelnego sprawozdania finansowego.  Głównym jej celem jest ustalenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów jednostki oraz doprowadzenie danych wynikających z ksiąg rachunkowych do ich zgodności ze stanem faktycznym.

Uzyskaj dostęp

Inwentaryzacja_6

Zasady rozliczania różnic inwentaryzacyjnych

Przeprowadzenie, a potem wyniki inwentaryzacji należy odpowiednio udokumentować i powiązać z zapisami ksiąg handlowych, a ujawnione w toku inwentaryzacji różnice trzeba wyjaśnić i rozliczyć w księgach tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji. Sprawdźmy, jak prawidłowo tego dokonać.

Uzyskaj dostęp

Artykuł na życzenie

Nie znalazłeś artykułu na interesujący cię temat. Nasi eksperci mogą go przygotować specjalnie dla Ciebie. Zamów artykuł kontaktując się mailowo.

Zamień pakiet Standard na
pakiet Ekspert lub Analityk!

Korzystaj z dostępu do:

zamien pakiet

Katarzyna Brzozowska

Prawnik, redaktor publikacji z zakresu prawa podatkowego, rachunkowości oraz analizy finansowej. Posiada 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu publikacji i portali, których celem jest dostarczanie bieżących informacji o zmianach w prawie oraz interpretacja zawiłych przepisów z zakresu rachunkowości i podatków.

dr Katarzyna Trzpioła

Doktor Nauk Ekonomicznych w zakresie Nauk o Zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej.

Barbara Dąbrowska

Absolwentka studiów MBA, Dyrektor ds. Finansów i Compliance w firmie consultingowej, Manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.