Planowane jest obniżenie stawki podatku od zysków kapitałowych

25.01.2024AKTUALNE

Planowane jest obniżenie stawki podatku od zysków kapitałowych

Minister Finansów zapowiedział obniżenie tzw „podatku Belki”, którym określa się powszechnie 19% podatek od zysków kapitałowych osiąganych przez osoby fizyczne. Początkowo podatek ten dotyczył  głównie odsetek od depozytów oraz lokat bankowych. Z czasem objął on jednak także pozostałe profity z inwestycji kapitałowych (w tym m.in. z odsetek od obligacji, ze zbycia papierów wartościowych, z tytułu wypłaconych dywidend, z tytułu udziału w funduszach inwestycyjnych itp.).

Nowy rząd zapowiedział gruntowne zmiany w przepisach dotyczących tego podatku. Jak zasygnalizował minister finansów Andrzej Domański, mają one polegać na uzależnieniu jego wysokości od osiągniętych przez podatnika zysków. W tym celu zostaną m.in. ustalone progi, od których będzie zależeć poziom opodatkowania.

Przy czym jak wynika z jego zapowiedzi, zmiany mają mieć kompleksowy charakter. Chodzi o stworzenie nowego systemu zachęt do oszczędzania, czy to na rachunkach bankowych, czy w formie inwestycji na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW). System ten powinien być wypracowany w efekcie dialogu ze społeczeństwem, a także po konsultacjach z zainteresowanymi grupami i instytucjami, np. ze Związkiem Banków Polskich. Banki czy  biura maklerskie powinny być bowiem do tego procesu przygotowane. Co istotne, propozycje zmian, o których mowa, mają być przedstawione już w lutym br.

Warto nadmienić, że wprowadzenie zmian w podatku Belki było jednym z najważniejszych przedwyborczych zobowiązań Koalicji Obywatelskiej (KO). Proponowała ona wówczas zniesienie tej daniny dla osób osiągających zyski z oszczędności i inwestycji (w tym także na Giełdzie Papierów Wartościowych) do kwoty 100.000 zł, trwających powyżej 1 roku.


Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

+30

Katarzyna Brzozowska

Prawnik, redaktor publikacji z zakresu prawa podatkowego, rachunkowości oraz analizy finansowej. Posiada 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu publikacji i portali, których celem jest dostarczanie bieżących informacji o zmianach w prawie oraz interpretacja zawiłych przepisów z zakresu rachunkowości i podatków.

dr Katarzyna Trzpioła

Doktor Nauk Ekonomicznych w zakresie Nauk o Zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej.

Barbara Dąbrowska

Absolwentka studiów MBA, Dyrektor ds. Finansów i Compliance w firmie consultingowej, Manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.