Rozdział I. Przepisy ogólne

Katarzyna Trzpioła
Katarzyna Trzpioła
24.12.2023AKTUALNE

Rozdział I. Przepisy ogólne

Komentarz do rozdziału I ustawy o rachunkowości - Przepisy ogólne

Większość jednostek ma rok obrotowy pokrywający się z kalendarzowym. Oznacza to, iż muszą one na pierwszy dzień roku obrotowego – kalendarzowego otworzyć księgi rachunkowe. Jakich podmiotów dotyczy ten obowiązek, czy nastąpiły zmiany w związku z Polskim Ładem?

Podmioty, które prowadzą księgi rachunkowe można podzielić na kilka grup. Pierwsza z nich to jednostki, które zawsze, bez względu na wielkość, muszą prowadzić księgi. Druga to podmioty, które mają obowiązek zaprowadzenia ksiąg rachunkowych dopiero, jeśli zostaną przekroczone przez nie pewne progi wielkościowe.

Trzecia grupa to jednostki, które nie mają obowiązku prowadzenia ksiąg, ale wybierają ten rodzaj ewidencji.

Jest jeszcze grupa podmiotów, które zasadniczo powinny prowadzić księgi rachunkowe, ale jeśli spełnią określone warunki, to ich organ może podjąć decyzję o rezygnacji z prowadzenia ksiąg. Może, ale nie musi.

Obowiązek otwarcia ksiąg rachunkowych oznacza, iż w ciągu 15 dni od zaistnienie zdarzenia muszą być dokonane zapisy umożliwiające ujmowanie zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych. W nowym roku oznacza to, iż do 15 stycznia musi być uruchomiony mechanizm dający możliwość zapisywania operacji w systemie informatycznym na 2022 r., jeśli księgi są prowadzone komputerowo.

Pierwsza grupa to podmioty, które z zasady prowadzą księgi rachunkowe od momentu rozpoczęcia działalności. Jest to bowiem moment pierwszego zdarzenia gospodarczego wywołującego skutki dla sytuacji majątkowej, finansowej czy wyniku jednostki. O momencie rozpoczęcia działalności w dużej mierze decydują zasady wynikające z przepisów prawa handlowego. Wskakują one na przykład, iż spółka komandytowa powstaje z chwilą wpisu do KRS. Jest to zatem dla tej spółki moment rozpoczęcia działalności, a tym samym moment, na który należy otworzyć księgi rachunkowe. Z kolei w przypadku spółek kapitałowych – spółki z o.o. i spółki akcyjnej – powstają one odpowiednio z chwilą zawarcia umowy spółki lub nadania statutu. Oznacza to, iż nawet jeśli te spółki nie są zarejestrowane w KRS, posiadają tzw. ułomną osobowość prawną, mogą być stroną umów, nabywają prawa i obowiązki, a więc przeprowadzają operacje gospodarcze, czyli prowadzą działalność.

Pozostało jeszcze 86% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Masz dostęp do portalu?

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem portalu?


Zamów pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • Codziennej dawki informacji o zmianach w przepisach
  • Co tygodniowych szkoleń online
  • Bazy porad eksperckich
  • Cyklicznych czatów z ekspertem
  • Nielimitowanych, indywidualnych porad ekspertów
  • Materiałów "na życzenie"
  • Kalkulatorów i innych narzędzi

Słowa kluczowe:
ustawa o rachunkowości

Autor
Katarzyna Trzpioła
Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości

Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

+30

Katarzyna Brzozowska

Prawnik, redaktor publikacji z zakresu prawa podatkowego, rachunkowości oraz analizy finansowej. Posiada 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu publikacji i portali, których celem jest dostarczanie bieżących informacji o zmianach w prawie oraz interpretacja zawiłych przepisów z zakresu rachunkowości i podatków.

dr Katarzyna Trzpioła

Doktor Nauk Ekonomicznych w zakresie Nauk o Zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej.

Barbara Dąbrowska

Absolwentka studiów MBA, Dyrektor ds. Finansów i Compliance w firmie consultingowej, Manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.